sobota, 8 października 2011

Krwawa Helena (Anentome helena)

Najgorsze co może być w akwarium to inwazja ślimaków. A na ślimaki najlepszy... ślimak. Helena ma podobno niepohamowany apetyt na Zatoczki oraz inne, małe ślimaki. Dlatego też zdecydowałem się na wpuszczenie 4 sztuk do zbiornika. To znacznie tańsza alternatywa niż Bocja Wspaniała, która na dodatek nijak nie pasuje do mojej afrykańskiej zatoki. 

mały Barwniak Czerwonobrzuchy (pelvicachromis pulcher)

Jak już pisałem wcześniej, stadko małych Barwniaków zostało bez opieki rodziców. Z tego powodu z ok 20 sztuk zostało tylko 3. Małe mają ok 1,5 cm i myślę że już nic im nie zagrozi.


czwartek, 6 października 2011

Giętkoząb czarnobrzuchy (Synodontis nigriventris)

Po niespełna miesiącu (!!!) moje ryby zaczynają wychodzić z kryjówek. Co prawda nie pływają swobodnie po akwarium, a siedzą w kokosach, ale i tak udało mi się je sfotografować. Jakość nie najlepsza, ale z racji że to ich pierwsze wyjście z korzeni (przynajmniej przy zapalonym świetle) , nie ma co marudzić.

środa, 5 października 2011

Mój kawałek natury...


     Oto widok ogólny mojego akwarium. Jak widać rośliny jeszcze nie rozrosły się na całe akwarium. Lotosa Tygrysiego praktycznie nie widać, a w zbiorniku króluje Rogatek Sztywny. Nurzaniec także w początkowej fazie wzrostu. Kilka roślin z poza Afryki, jak np. Rotala Okrągłolista, Pelia czy Kryotokoryna Beckettii zmienią właściciela. Ale Mikrozoria zostaną. Zagadką jest dla mnie Jezierza Mała - roślina bardzo delikatna i wg. literatury szybko rosnąca. Od kiedy u mnie zagościła urosła może o dwa centymetry, a rozsypuje się przy nawet najdrobniejszych pracach porządkowych.
     W zbiorniku pływa 5 nowych ryb - Świecik Kongolański (Micralestes interruptus). Rybki są bardzo ruchliwe, żywe i wesołe. Pływają razem w strefie środkowej oraz przy powierzchni wody. Planuje dokupić jeszcze 2-3 sztuki. Jak tylko przystaną w miejscu, sfotografuje i pochwalę się... a jest czym.

wtorek, 4 października 2011

JBL CristalProfi e 900

    Między robieniem zdjęć walczę usilnie ze zmętnieniem wody, zbyt szybkim wzrostem glonów i plagą świderków.
Co do zmętnienia wody to na próbę w zbiorniku umieściłem  dodatkowy filtr w postaci Aquael Fan 3 Turbo. Po dwóch dniach doszedłem jednak do wniosku, że nie jestem zadowolony z efektów i filtr z baniaka usunąłem. Co prawda większość wprawionych akwarystów radzi używać oprócz kubełka, coś na filtrację mechaniczną, jednak ja z tego zrezygnuję - bo efekty są marne, a ilość miejsca zajmowana przez Aquela jest powalająca.

    Problem jednak w tym, że mój JBL jakby zmarniał i nie jest tak wydajny jak zaraz po kupnie (czyli jakiś miesiąc temu :-/). Wypłukałem wszystkie wkłady ( nie jednocześnie!!!) ... i nic. Dopiero po zajrzeniu do węży okazało się, że są zarośnięte do tego stopnia, że średnica przepływowa zmniejszyła się przynajmniej o 1/3. Po wyczyszczeniu wszystko wróciło do normy i mogę spokojnie zająć się problemem świderków i zatoczków ( które dostałem od ojca razem z rogatkiem sztywnym).

niedziela, 25 września 2011

Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)


Mój najładniej ubarwiony samiec w całej okazałości :-)

Rybki te dziwnie się zachowują w moim zbiorniku. Niekiedy bardzo ruchliwe, pędza po całym akwarium, innym razem spokojnie leżą na dnie. Zastanawiam się wtedy czy nie są chore...

Mały Barwniak czerwonobrzuchy (pelvicachromis pulcher)


Małe Barwniaki zostały bez opieki rodziców i stadko zostało mocno przetrzebione. Jednak doskonałe barwy narybku sprawiają ze są one praktycznie niewidoczne na tle żwirku czy pośród wysuszonych liści dębu.

piątek, 23 września 2011

Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)

Od kilku dni w moim akwarium pływa 6 sztuk tej rybki. Jest dosyć płochliwa, spokojna i mało ruchliwa. Lubi chować się w skorupach po kokosach lub też między wysuszonymi liśćmi dębu. Niekiedy osiada na dnie w bezruchu. Dzięki temu jest doskonałym obiektem do fotografowania :-)



niedziela, 18 września 2011

Giętkoząb czarnobrzuchy (Synodontis nigriventris)

W moim akwarium pływa teraz 5 sztuk tej ciekawej rybki. Moje są wielkości ok 5 cm a podobno rosną do ok 10 cm. Niektóre ze źródeł podają że nawet więcej.
Mam je od 4 dni i jak na razie ciężko je wypatrzeć w akwarium. Są bardzo płochliwe, a barwniaki ze swoim narybkiem wcale nie poprawiają sytuacji. Dlatego też zdecydowałem się na wyłowienie narybku Barwniaków Czerwonobrzuchych. Liczę na poprawę i na to, że w końcu zobaczę nowy nabytek w pełnej krasie, a nie ukryty, gdzieś między korzeniami...

wtorek, 13 września 2011

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum, Ceratophyllum aspera, Ceratophyllum cornutum, Ceratophyllumcristatum, Ceratophyllum gibbum, Ceratophyllum muricatum)

Jeszcze jedna roślinka...

Posadziłem jeszcze co prawda Nurzańca, ale jak na razie nie nadaje się on na obiekt do zdjęć :-(

Lotos tygrysi (Nymphaea lotus)

Nowy nabytek w akwarium. Jak na razie wysokość 3 cm i kilka listków. Pod korzenie zaaplikowałem 3 kulki torfowo-gliniane.Jest to jak na razie jedyny nawóz jaki stosuję.

poniedziałek, 12 września 2011

rodzinka barwniaków czerwonobrzuchych w nowym akwarium (pelvicachromis pulcher)

Dzisiaj przedstawiam najnowsze zdjęcia rodzinki czerwonobrzuchych - już w nowym akwarium. Narybek szczęśliwie przeżył transport ze starego baniaczka i coraz chętniej wypływa na żer. Małe na zdjęciach mają ok 1 tygodnia i rosną jak na drożdżach. Karmione są Mikrovitem z Tropicala i wygląda na to że pokarm ten przypadł im do gustu.

Samo akwarium nie jest jeszcze gotowe. Czekam na część roślin, liście oraz szyszki.
No i oczywiście nowe ryby. Do końca jeszcze nie zdecydowałem jakie towarzystwo będą miały Barwniaki, więc jeszcze to trochę potrwa.











poniedziałek, 5 września 2011

Jest narybek barwniaków czerwonobrzuchych

Niestety z braku czasu oraz bałaganu w akwarium ( związanego z przeprowadzką do 200 litrowego baniaczka) nie posiadam zdjęć malutkich barwniaczków.
Rybki wyszły dziś po raz pierwszy z gniazda w ilości ok 20 sztuk. Przez kilka poprzednich dni ikra dojrzewała w skorupce kokosa, wachlowana na zmianę to przez samca , to przez samicę. Narodziny maluchów są mi trochę nie na rękę z powodu przeprowadzki. Nie wiem teraz co z nimi zrobić. Są za małe na przeprowadzkę, z drugiej strony co ja zrobię z taka ilością rybek...

czwartek, 25 sierpnia 2011

Barwniak czerwonobrzuchy /samica (pelvicachromis pulcher)


Obecnie z mojej starej obsady została mi para Barwniaków Czerwonobrzuchych. Bocje oraz Glonojady zmieniły miejsce zamieszkania na akwarium mojego kolegi. Na pewno nie będzie im tam źle...

ancistrus dolichopterus, samiec